Підтягни англійську за літо ☀️ ТИСНИ зараз та отримай 1000 грн на навчання! 🎁

Як подолати мовний бар'єр в англійській?

  Зміст статті:

 • Що таке мовний бар'єр в англійській?
 • Причини появи мовного бар’єру
 • Як подолати мовний бар’єр в англійській мові?
 • Лайфхаки щодо подолання мовного бар'єру

icon lamp Пройти тест

Буває так, що начебто непогано знаєш мову, ходиш на курси англійської, дивишся серіали та YouTube англійською, слухаєш подкасти, але тут настає момент, коли треба щось сказати. Раптом здається, що все вилітає з голови: починаєш робити помилки, мовчати, дивитись по сторонам, лепотіти щось незрозуміле та й просто тупити. Водночас з’являється відчуття, що весь час за вивченням англійської було витрачено марно. Але насправді у всьому винен мовний бар’єр, який ви зможете подалати записавшись на онлайн курси англійської мови з нуля.

Що таке мовний бар'єр в англійській?

Мовний бар'єр – це труднощі, які виникають у процесі говоріння іноземною мовою. Подолання мовного бар'єру полягає у подоланні страху спілкування і залежить від рівня володіння іноземною мовою.

Наприклад, якщо вам цікаво обговорити з вашим англомовним другом книгу, фільм чи серіал, але не вистачає слів, щоб пояснити свою точку зору та поділитися своїми емоціями, можна відчути як мінімум дискомфорт, як максимум засумніватися у своїх знаннях.

Бувають ще й ситуації, коли ми помиляємось у виборі слова, називаючи щось абсолютно невідповідне. У випадку, якщо нас виправляють можливі два шляхи розвитку подій: ми дізнаємося щось нове і назавжди запам'ятаємо цю помилку або ж ми відчуваємо дикий страх помилок та втратимо небажання спілкуватися англійською взагалі.

Щоб швидше почати розуміти носіїв мови - треба бути з ними на одній хвилі.

Тримайте добірку англійського сленгу у соціальних мережах від EnglisHouse!

Причини появи мовного бар’єру

Розглядаючи наведені ситуації можна дійти висновку, що існують 2 головні причини виникнення мовного бар’єру:

 • Психологічні причини

Ці причини мовного бар'єру пов'язані з психологічним дискомфортом. Наприклад, людина переживає через свій акцент, повільну мову чи невміння швидко формулювати свої думки, боїться не зрозуміти співрозмовника. 

 • Лінгвістичні причини

Вони пов'язані з нестачею певних знань та навичок, необхідних для успішного спілкування, наприклад, якщо у людини невеликий словниковий запас або недостатні знання граматики.

Бажання висловлювати свої думки англійською так само легко, як і рідною мовою є зрозумілим і досяжним. Однак, іноді студенти мають завищені очікування, особливо на початку навчання. Як тільки їм не вдалося поспілкуватися вільно, виникає незадоволеність, а студенти роблять висновок, що вони не мають схильності до вивчення іноземної мови. Як наслідок, надалі, у ситуації, коли необхідно висловлюватися англійською, вони віддають перевагу мовчати через свої страхи та невпевненість. Багато хто навіть припиняє заняття, бо вони здаються безрезультатними. 

Але мовний бар’єр найчастіше є лише тимчасовим явищем. Чим раніше ми виявили певні сигнали, тим швидше треба працювати над тим, щоб це не переросло у велику проблему. 

Як подолати мовний бар’єр в англійській мові?

Для людей, які вивчають будь-яку іноземну мову важливо усвідомити, що не володіти мовою на достатньому рівні – це нормально. Важливо пропрацювати страх помилок і відпустити його. Варто дозволити собі припускатися помилок, адже ви вивчаєте зовсім нову, нерідну для вас мову.

Тож наведемо кілька порад, які актуальні як для тих, хто хоче передбачити появу мовного бар’єру, так і студентів, які бажають його позбутися.

 • Порада №1

Насправді, зовсім не потрібно прагнути до повного розуміння співрозмовника. Необов'язково вловлювати кожне його слово, насамперед треба вловити суть сказаного. Наприклад, якщо ви чуєте незнайоме слово, не фокусуйтесь тільки на ньому, слухайте, що вам кажуть далі. Інакше є велика вірогідність, що ключову інформацію ви просто прослухаєте.

 • Порада №2

Розвивайте навичку сприйняття мови на слух. Намагайтеся слухати англійську мову щонайменше 10-20 хвилин на день. Не припиняйте свої заняття, навіть якщо спочатку буде складно розуміти сказане. Потрібно просто звикнути до звучання незнайомої мови.

 • Порада №3

Якнайбільше говорите самі. Ви зможете подолати мовний бар'єр англійською лише за наявності розмовної практики. Чим частіше ви тренуватимете навичку говоріння, тим швидше його покращите. Під час самостійних занять англійською можна промовляти все вголос (читати вголос; вимовляти те, що пишете; повторювати фрази за героями фільму). Навчаючись з викладачем, домовтесь, що на кожному занятті будете приділяти увагу говорінню.

Використовуйте наші фрази і вони допоможуть почуватися впевнено!

Лайфхаки щодо подолання мовного бар'єру

Уявімо, що ви опинилися у ситуації, коли все ж немає іншого виходу, як говорити англійською. Радимо притримуватись наступних лайфхаків:

 • По-перше, заспокойтеся. Просто треба усвідомити той факт, що перша бесіда – це непросто. При цьому пам'ятайте, що складно не тільки вам, але і вашому співрозмовнику. Він також відчуває збентеження і боїться бути незрозумілим, тому він докладе всіх зусиль, щоб ваш розмова була успішною. Також, якщо ви нервуєте або засмучені, вам буде набагато складніше висловити свої думки англійською. Фактично ваші мовні здібності частково “відключаються” під час сильного хвилювання.
 • Намагайтесь вловити суть того, що говорить співрозмовник, не вдавайтесь у подробиці. І не потрібно фокусуватися на незнайомому слові.
 • Якщо не зрозуміли, перепитайте або попросіть говорити повільніше. Коли ви просите про це, іноземці намагаються говорити простіше і зрозуміліше. 
 • Давайте тільки короткі відповіді на питання. Не треба на питання What is your name? давати повну відповідь My name is Mila. Нормою буде коротка відповідь – Mila. Короткі відповіді зменшать кількість можливих помилок.
 • Спочатку розмовляйте окремими значимими словами (замість “Цей номер занадто маленький” просто – Small room. Пам'ятайте – ваше знання граматики і словниковий запас нікого не цікавлять, а значуща інформація і ваші емоції – так. Подовження і ускладнення фраз можливі трохи пізніше.
 • Обов'язково емоційно забарвлюйте свою мову, використовуйте жести, міміку. Наприклад, промовляючи фразу I don't know негативно качніть головою.
 • Посміхайтесь. За кордоном посмішка – мало не обов'язкова умова для нормального спілкування. Доброзичливому посміхаючому співрозмовнику допоможуть швидше, ніж нервовому і насупленому.

Майже завжди потреба говорити англійською виникає раніше, ніж ви досягли рівня Advanced. Знаючи, що англійська не є рідною для вас, ніхто і не буде очікувати від вас ідеальної вимови та лексики нарівня оксфордського професора. Мова – жива та різноманітна. Насолоджуйтесь кожним етапом її вивчення та радійте кожним невеликим перемогам. А цьому вам допоможе наші курси англійської онлайн!

Записатися на безкоштовний урок
Дякуємо! Ми зв'яжемося з вами найближчим часом
Блог